WSzW RzeszówBIP
WKU lista WKU Jarosław WKU Jasło WKU Mielec WKU Nisko WKU Rzeszow WKU Sanok
Aktualności
Wtorek, 27 lutego 2018 r.
22.12.2016
Uroczyste spotkanie w WSzW w Rzeszowie z okazji mianowania na pierwszy stopień oficerskiW dniu 22.12.2016r. Szef WSzW w Rzeszowie wręczył książeczki wojskowe oraz decyzje w sprawie zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.

Spotkanie odbyło się w związku z mianowaniem przez Prezydenta RP na pierwszy stopień oficerski ks. prof. nadzw. dr hab. ppor. rez. Janusza Mierzwy oraz ks. ppor. rez. Tadeusza Wawryszko.  Uroczystość swoją obecnością uświetnił Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski.
W latach 1959-1980, wbrew zawartym porozumieniom Państwo- Kościół, do wojska wcielono około 3000 kleryków z seminariów duchownych Funkcjonowały 3 jednostki specjalizujące się w „wychowywaniu” kleryków w: Szczecinie-Podjuchach, Brzegu oraz Bartoszycach. Stosowano w nich takie same metody jak w kompaniach karnych.  Młodzi alumni byli szykanowani poprzez wykonywanie ciężkich, często bezsensownych prac fizycznych, uniemożliwianie praktyk religijnych, fizyczne i psychiczne znęcanie się, a także zachęcanie do porzucania seminariów. Według Szefa Głównego Zarządu Politycznego WP Wojciecha Jaruzelskiego ” … Skoncentrowany wysiłek dowódców wojskowych winien zmierzać do:
- trwałego pogłębiania u alumnów krytycyzmu wobec dogmatów kościelnych, osłabienia ich postaw i przekonań światopoglądowych;
- wpajania im przekonania o aspołecznym charakterze zawodu księdza, rozbudzając jednocześnie wiarę w ideały socjalizmu oraz dumę z osiągnięć Polski Ludowej;
- spowodowanie u większości wcielanych do wojska alumnów rezygnacji z kontynuowania nauki w seminariach duchownych…”
Wbrew złym intencjom władzy dyskryminacja religijna, fizyczne i psychczne znęcanie się nad klerykami nie przyniosło spodziewanych efektów  i projekt zakończył się niepowodzeniem zarówno pod względem politycznym i moralnym.

Ks. prof. nadzw. dr hab. ppor. rez. Janusz MIERZWA – ur. w 1958r. w Łętowni. kształcił się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Katolickim Uniwersytecie w Ruzomberok, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Powołany przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego w skład Komisji Nauczania i Wychowania, Kultury, Mass Mediów oraz Nowej Ewangelizacji za trud pracy na rzecz duszpasterstwa wojskowego. Inwigilowany przez SB, uznany za „przeciwnika ustroju państwowego” za „podburzanie do biernego oporu wobec władzy ludowej”. W latach 1977-1978 pełnił służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Brzegu.

Ks. ppor. rez. Tadeusz WAWRYSZKO  - ur. w 1952r. w Sieniawie. Absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W październiku 1971r., kilkanaście dni po rozpoczęciu studiów, powołany do specjalnej jednostki kleryckiej w Brzegu. W 1973r. powrócił do seminarium. Jest proboszczem parafii św. Józefa i św. Apostołów Piotra i Pawła w Skołyszynie. Od 1987r. działa w OSP w Skołyszynie pełniąc funkcję kierowcy rezerwowego. W 1993r. został mianowany duszpasterzem strażaków powiatu jasielskiego. Posiada odznaczenia kościelne Expositorio Canonicali HKKB, a także medale: Brązowy, Srebrny i Złoty „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Złoty Znak Związku, Medal Chomicza oraz Brązowy, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Tekst i zdjęcia: kpt. Wojciech DEĆ